Far Çıtası

Far Çıtası
Göster:
Sırala:

Araba Far Çıtası

Far çıtası terimi genellikle otomobillerde kullanılan bir terimdir. Krom far çıtası, özellikle aracın ön far bölümlerinde sıklıkla bulunmaktadır. Otomobillerin ön farları far çıtası sayesinde daha şık görünmektedir. Bundan dolayı araçlarını modifiyeli kullanmak isteyen birçok kullanıcının tercihidir. Çünkü bu sayede aracınız yeni ve şık bir görünüme kavuşmaktadır. Arabaları işlevsel olarak güçlendirmek ve daha modern bir görünüme kavuşturmak için birçok yöntem vardır. Bunlardan biri de far çıtasıdır. Eski imkanlara nazaran her gün daha da kolaylaşan tasarım ürünlerini kullanmak insan hayatını da kolaylaştırmaktadır. Far, herhangi bir otomobilin en önemli tasarım özelliklerindendir. Reflektörler ile far muhafazası arasında yer alan far çıtası araç tasarımında belirgin ve oldukça göze çarptığından dolayı otomobillerin tasarımında büyük rol oynar.

Far Çıtası Kullanımı

Doğru far kullanımı hem kendimiz hem de karşıdan gelen sürücüler için çok büyük önem sarf etmektedir. Eğer farlar sadece yol kenarlarını aydınlatıyorsa veya karşı şeritte gelmekte olan sürücüler sürekli olarak uzun farlarını yakıyorsa bu farlarınızın ayarlarının doğru yapılmadığının bir göstergesidir. Hal böyle olduğunda farlar ve far çıtalarının önemi daha net anlaşılıyor. Trafikte sorunsuz hareket edebilmenin birçok koşulu vardır. Her detay birbirinden önemlidir. Bundan dolayı farlar ve far çıtaları çok önemlidir.

Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır

İlk olarak arabayı hizalamakla başlanmalıdır. Arabanın bagajı boş olmalıdır. Ardından tüm tekerleklerdeki lastik basıncının araç üretici firmanın önerdiği düzeyde olması sağlanmalıdır. Arabanın benzin deposu yarıya kadar dolu olmalıdır. Eğer var ise arabanın far ayarlarının sıfır konumunda olması gerekmektedir. İkincisi arabayı düz bir zemine, önü koyu renkli olan bir duvara ya da garaj kapısına 3,5 ila 5 metre mesafede olacak biçimde park edilmelidir.

Arabanın dört köşesine de birkaç kez ağırlık verilerek bastırılmalı ve amortisörlerin aynı hizaya gelmesi sağlanmalıdır.  Süspansiyonun düz olup olmadığından emin olmak için, her iki farın da yerden yüksekliğinin ölçülmesi gerekmektedir. Daha sonra farlar açılmalıdır. Uzun farlar ya da sis farları çalıştırılmamalıdır. Duvara ya da garaj kapısına maskeleme bandıyla iki adet T harfi yapılarak farların yatay ve dikey orta noktaları belirlenmelidir. Son olarak farların doğru çalıştığından emin olmak için test sürüşüne çıkılmalıdır, eğer sorun bu şekilde giderilemiyor ise araç muayenesine gidilmelidir.

Tofaş Slx Far Altı Çıtası: Tofaş Slx far altı çıtası, far plastiği yerine takılmaktadır. 3 adet çıkışı bulunmaktadır. Şase sinyal ve park devresi mevcuttur. Parkları yaktığınızda gündüz farları devreye girmektedir. Sinyal verdiğinizde ise yan kısımdaki turuncu LED’ler devreye girmektedir. Su geçirmez özelliğe sahip olup kolay montaj imkânı ile servise gereksinim duyulmadan kolayca araca takılabilmektedir.

S-Dizayn Fiat Doblo Krom Far Altı Çıtası: Krom ürünler otomobil üzerinde uygulanacakları bölümlere özel olarak kalıp sistemiyle üretilmektedir. Krom ürünler A sınıfı ve A 304 kalite paslanmaz çelikten üretilmektedirler. Ürünler arkasında bulunmakta olan yüksek kalite ve çift taraflı akrilik bant ile montaja hazır bir şekilde bulunmaktadır.