Havalandırma Çerçevesi

Havalandırma Çerçevesi
Göster:
Sırala:

Araç Havalandırma Çerçevesi

Havalandırma çerçevesi aracın içerisindeki hava akışından sorumludur. Motorun çalışması sonucunda aracın içerisine oluşan buhar, egzoz gazı ve dışarıdan gelen insan vücudu için zararlı gazlar dolmaktadır. Bu zararlı gazlar özellikle solunması halinde insan sağlığını tehdit eder. Gerekli önlemler alınmadığında ölümcül bile olabilmektedir. Bu gazların bu nedenlerden araç içinden atılması gerekmektedir. Araç içinde belirli noktalarda bu zararlı gazlardan aracın temizlenebilmesi adına ön, arka ve yan kısımlarda kapakçıklar bulunur. Bulunan bu kapakçıklar sayesinde araç içinde hava akışı sağlanır ve aracın içi zararlı gazlardan temizlenir.

Araç Havalandırma Temizliği Önemi

Araç içi havalandırma temizliği düzenli olarak yapılmadır çünkü bu önemlidir. Neden denilecek olursa; zamanla araç içinde biriken kir, toz ve bakteriler havalandırma sisteminin işlemini tam olarak yerine getirmesine olanak sağlamayacaktır. Bunun sonucunda araç içerisinde birtakım sıkıntılar meydana gelir. Kötü koku, yakıt tüketiminde birdenbire bir artış veya ısıtma soğutma problemleri gibi problemler görülecektir. Bu tarz havalandırma sistemi sıkıntılarında ilk olarak polen filtresi değiştirilir. Bu filtrenin sık sık kontrol edilmesi önemlidir. Çoğu araç modelinde polen filtresinin bulunduğu yer torpidonun veya ön panelin altıdır.  Her 10.000 kilometrede bir yeni filtre takmak gerekmektedir. Filtre değiştirilirken hava kanallarının doğru yöne bakıldığından da mutlaka emin olunmalıdır. Hava kanalları temizlenilmesi de filtre değişimi yapıldıktan sonra unutulmamalıdır. Bu hava kanallarının temizliği önemli çünkü zamanla bakteriler ile dolduğu bilinen bir gerçektir. Havalandırmanın işlevini yerine için temizlik şarttır. Temizlik için ise ‘’klima temizleyici sprey’’ kullanmak gayet etkili ve yeterlidir.

Havalandırma Arızaları       

Araçların içlerinin birçok kısmında arızalar yaşanabilmektedir. Arıza görülen araba parçalarından biri de havalandırma kısmıdır. Havalandırma arızaları dikkat edilmesi gereken arızalardandır. Çünkü havalandırma arızalandığında hava akışı düzgün sağlanamaz. Bu durum yaşandığında genellikle kalorifer motorunun değiştirilmesi ya da tamir edilmesi gerekmektedir. Motoru yerinden sökmek öncelikle yapılması gerekendir. Motoru sökme işlemi her araçta farklı gerçekleşir. Sökme işlemi yapıldıktan sonra havalandırma motoru kontrolü sağlanmalıdır. Motor bazen de aşırı kir ve toz toplanması gibi nedenlerden de çalışmayabilir. Bu temizlik işlemi havalandırmanın yeniden çalışmasına olanak sağlar. Bir başka çalışmama sebebi olarak kablolarda bir arıza meydana gelmiş olma ihtimali düşünülmelidir. Tüm bu durumlarından kontrolü sağlandıktan sonra havalandırma tekrar çalıştırılmalıdır. Eğer yapılan bu işlemlere rağmen havalandırma çalışmıyor ise yeni bir motor alıp motor değişimi yapmak gereklidir.

Havalandırma Çalışmama Nedenleri

Havalandırma sistemi hem sürücü hem de arabadaki yolcular için önemlidir. Araçtaki havalandırma sisteminde yaşanan sıkıntıların sebebi şunlar olabilir;

·         Kalorifer fanı arızası: Eğer kaloriferi açtığınızda içerisinden hava gelmiyorsa fan arızası olma ihtimali düşünülmelidir.

·         Hava yönlendirici düğme arızası: Bu düğme sayesinde hava araç içinde belirli bölgelere gönderilebilmektedir. Ayaklara, ön cama veya arka tarafa olacak şekilde hava üflenebilir. Eğer bu düğme arızalanırsa farklı bir yere üfleme yapılabilir.

·         Düğme arızası: Havalandırma sistemini çalıştıran ana düğme arızalanırsa hava akışı sağlanamaz ve havalandırma sistemi çalışamaz.

·         Filtre tıkanması: Polen filtresi araç içine giren havanın süzüldüğü yerdir. Zamanla bu filtre içerisinde biriken kir, toz sebebiyle tıkanabilir. Tıkandığında ise içerisinde hava akışı olmayacaktır. Bu yüzden polen filtresinin düzenliği temizliği önemlidir.

·         Sigorta sorunu: Sigorta üzerinde herhangi bir kablolama hatası ya da elektrik kaynaklı bir arıza yaşanmış olabilir. Sigorta ya da roleleri değiştirmek bu sorun yaşandığında düşünülmesi gereken çözüm yöntemleridir.

Araba Havalandırma Çerçevesi Tamiri

Havalandırma çerçevelerinin zamanla kırılabilir ya da aşağı-yukarı / sağa-sola hareket edebilir. Mazgallarda kırıklar meydana gelmiş durumda ise aracına uyan bir modelden yeni mazgal alınması gerekmektedir. Fakat sorun sadece hareketsel olarak ise bunu tamir etmek mümkündür. İlk olarak ızgara yerinden çıkarmalıdır. Bunu yapmak için bir tornavida ile ızgaranın köşelerine baskı yapmalısınız. Bu işlem yapılırken konsolun zarar görmemesi için dikkatli olunmalıdır. Izgara çıkartıldıktan sonra içi açılır ve arızalı olan yer tespiti yapılır. Genellikle hareket etmesin dişliler kırılmış ya da hasarlanmış olduğu için bu arıza yaşanmaktadır. Bu dişlilerin yerine herhangi bir parça ekleyerek çerçevenin tekrar hareket edilmesi gerçekleştirilir.

Araç Havalandırma Çerçevesi Malzeme Çeşitleri

Havalandırma çerçevelerinde kullanılan malzemeler markadan markaya hatta aynı markalarda modelden modele bile değişmektedir. Audi arabalarda çoğu modelde alüminyum alaşımı kullanılırken, Dacia ya da Ford Focus gibi araba modellerinde krom metalinden yapılmış havalandırma çerçeveleri kullanılmaktadır.