Kelebek Cam Yeri

Kelebek Cam Yeri
Göster:
Sırala:

DACIA DUSTER SUV 2010 > KELEBEK CAM YERİ 2 PRÇ. P.ÇELİK

Ürün ÖzellikleriKrom ürünler, uygulanacak araca özel ölçüler esas alınarak hazırlanan kalıplar ile ü..

HYUNDAI ERA SD 2005 > 2011 KELEBEK CAM YERİ 2 PRÇ. P.ÇELİK

Ürün ÖzellikleriKrom ürünler, uygulanacak araca özel ölçüler esas alınarak hazırlanan kalıplar ile ü..

Araç Kelebek Cam Yeri

Kelebek camlar üretilen arabaların çoğunda bulunmaktadır. Yeni üretilen araçlarda açılması mümkün olmasa da eski model araçlarda kelebek camlar açılabilir haldeydi. Kelebek cam eskiden araçlarda yaz mevsiminde klima görevi görmekteydi. Eski araçlarda klima olmaması dolayısıyla kelebek camlar araçlarda klima yerine kullanılırdı. Arabada kelebek cam nedir? Sorusuna gelecek olursak Kelebek camlar araçlarda yolcu ve sürücü kısmında bulunan camlara ek olarak tasarlanmıştır. Klimanın yaygın olmadığı zamanlarda bu kelebek camlar açılarak hava akışı sağlamıştır ve klima gibi kullanılmıştır. Ancak yeni araçlarda kelebek cam kullanılsa da açılmayan sabit şekilde tasarlanır.

 

Kelebek cam eskiden hırsızların araçlara zarar vermesi durumundan dolayı araç üreticilerinin dikkatini çekmiştir ve bundan dolayı araç üreticileri de kelebek camı tasarlarken açılmayacak şekilde tasarlamıştır. Cam kelebek aksesuar olarak da tercih edilebilir. Kelebek camlar günümüzdeki arabaların havalandırma sistemlerini içersinde bulundurduğu için işlevini yitirmiş ve artık sabit şekilde üretimine devam edilmiştir. Aynı zamanda arka kelebek cam araç içerisindeki aydınlatmanın artması için de önem sağlar. Günümüzde araç firmalarının kelebek cam üretimi tercih etme sebeplerinden biri de araçların arka camlarının tamamen açılabilir olmamasıdır.

 

Bu durumda da cam plastiğe denk gelerek sadece yarım şekilde açılabilir. Bu nedenden dolayı eklenen küçük kelebek cam araçlarda camların tamamen açılmasını hedefleyecek şekilde üretilmiştir. Örneğin kelebek cam bulunmayan bir araçta arka cam tamamen açılmaz yani yarım şekilde açılacak şekilde tasarlanmıştır. Özetleyecek olursak araçlarda arka cam kısmının tamamen açılabilmesi için kelebek cam kısmı da olması gerekmektedir. Olmadığı takdirde araç arka cam sadece yarım açılabilir.

 

Kelebek Cam Ne İşe Yarar?

Araç bakımını seviyor ve aracınıza bakım yapmaktan hoşlanıyorsanız motor, yedek parça, koltuk döşeme gibi araç parçaları dışında cam, ayna ya da döşeme gibi bölümlere ve kısımlara da bakım, onarım yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Cam kelebek de aracınızda cam kısmını değiştirmek istediğiniz zaman camda bir problem varsa, problem oluşturan parçayı değiştirebilir ve bu sayede yenilenerek kullanmanız durumunda maddiyat konusunda tasarruf yapabilirsiniz.

 

Araçlarda en son değişime ihtiyaç duyulan parça cam kısımlarıdır. Çoğu zaman çatlak ya da kırık olsa bile yine de en son değişime gerek duyulan araç parçası camlardır. Çoğu araç kullanıcısı farkına varmasa da araç içindeki yolcu için araç camları çok büyük öneme sahiptir. Yani camlarda küçük bir çatlak olması durumunda bile onarılmalı veya değiştirilmelidir. Ön camlar ise rüzgâr etkisi ile gelen küçük taş parçacıkları ile daha kolay hasara uğrayabilir.

 

Kelebek camlar da aracınızın cam kısımlarının doğru açılıp kapanması için büyük öneme sahiptir. Bu sayede cam doğru biçimde açılır kapanır ve sıkıntı oluşmaz. Arka kelebek cam açma artık yeni model araçlarda mümkün olmamaktadır. Aracına şıklık katmak isteyen ufak dokunuşları seven araç kullanıcıları için de kelebek cam sticker ile araçlara şıklık katmak çok kolaydır. Oto kelebek cam sticker dekorasyon sevenlerin her zaman tercihi olmuştur. Özet olarak da arabanın arka kısmındaki bulunan camın bitişik camı olan kelebek cam küçük bir çapa sahiptir. Çoğu modern arabalarda sabit olsa da hala eski modellerde açılıp kapanabilir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Açılıp kapanabilir olanlar ise eskiden klima şartları mümkün olmadığı için hava akışını sağlamak amacıyla kullanılmaktaydı. Şu an böyle bir ihtiyaç bulunmadığından dolayı araba kelebek cam sabit şekilde tasarlanır ve bu sayede oluşabilecek hırsızlık durumu gibi kötü sonuçlar da engellenmiş olur.